7 lipca 2012

Wakacyjne marzenia - Cypr

Większość z nas zapewne ma wymarzone miejsce na urlop, wakacje. Ja mam ich całe mnóstwo :)
Przepis na idealne wakacje dla mnie to:
 •  dużo słońca - jako składnik podstawowy/niezbędny, lazurowa woda, piasek, palmy... 
I tyle ;) Mam małe wymagania prawda? 

Jednym z moich wymarzonych miejsc jest Cypr
Cypr jest wyspą położoną w południowo-zachodniej Azji we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Jej powierzchnia wynosi 9,3 tys. km2. Większość mieszkańców Cypru stanowią Grecy. Turcy stanowią ok. 1/5 całej ludności.
Większe miasta: Nikozja, Limassol, Larnaka.
 
Cypr obfituje w zabytki, znajdujące się zarówno w strefie greckiej, jak i tureckiej. Na tureckiej północy warto zwiedzić m.in. ruiny Salaminy pod miastem Famagusta, samą Famagustę z ufortyfikowanym zamkiem i licznymi zabytkami architektonicznymi, górski zamek w St. Hilarion niedaleko Kyrenii... W części greckiej warta odwiedzenia Larnaka, ruiny starożytnych miast Pafos, Kurion, Amathus i wiele innych miejsc.

Najwyższy punkt – Olimp 1951 m n.p.m.

Pafos to czwarte największe miasto kraju, na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru.
Według mitologii greckiej u wybrzeży Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta.
Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. 
Do ważniejszych zabytków zaliczają się: *Grobowce Królewskie - starożytna nekropolia; *Zamek w Pafos - zamek bizantyjski z XIII wieku; *Starożytne mozaiki rzymskie.

Na Cyprze generalnie panują raczej nieformalne relacje międzyludzkie. Cypryjczycy chętnie i często dotykają się nawzajem, a przestrzeń osobista nie jest rygorystycznie oznaczona. Życie toczy się głównie w obrębie niewielkich społeczności, których członkowie często kontaktują się między sobą, nie istnieje potrzeba formalnej etykiety.
Przyznacie, że brzmi to intrygująco - ciekawa jestem jak jest w rzeczywistości.

Choć Cypr nie jest krajem tak konserwatywnym jak wiele państw arabskich i czy północnoafrykańskich, to w świątyniach czy to w meczetach czy kościołach prawosławnych obowiązują odpowiednie normy ubioru. Może się zdarzyć, że nieodpowiednio ubrana osoba nie zostanie wpuszczona do środka. W wielu świątyniach można pożyczyć spodnie lub chusty, które należy założyć podczas zwiedzania.Piękne widoki, prawda?

Zdjęcia pochodzą ze stron: magiaswiata.eu, panstwaswiata.pl, itaka.blip.pl oraz adventuresportsholidays.com 
Info o Cyprze: wikipedia.pl

4 komentarze:

 1. przepiękne widoki,super zdjęcia :)
  pozdrawiam i zapraszam na konkurs

  OdpowiedzUsuń
 2. Bylam w Pafos jakos 3 lata temu i z mojej perspektywy nie wyglada tak pieknie jak na tych zdjeciach. Spoleczenstwo Pafos to w duzej mierze Anglicy, owszem dosc otwarci :) Nie jest to jednak wymarzona rajska wyspa, chyba ze ja po prostu kiepsko trafilam! pozdrawiam cieplo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe, że nie jest tak pięknie. Każdy z nas na inne poczucie piękna, estetyki... Mimo wszystko kiedyś chciałabym tam pojechać i przekonać się na własne oczy :)

   Usuń